Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 7. 2008

František Jurek - obrazy

Pavel Tasovský - kované objekty

 
 

František Jurek

rodák z Nového Města na Moravě se téměř po deseti letech vrací z Rakouska a v roce 1998 prezentuje poprvé své obrazy v České republice. V následujícím roce pořádá dvě samostatné výstavy v Brně a ve Vídni. Účastní se i tří kolektivních republikových výstav. V témže roce se stává kmenovým autorem Galerie Otto se zastoupením ve Vídni, Badgasteinu, Mnichově a Londýně. Dnes žije a tvoří nedaleko Tišnova, který ve svém díle mnohokrát ztvárnil. Příznivci Galerie Diana mohli jeho obrazy shlédnout na výstavě Tišnov očima malířů.

A jak vidět jeho obrazy? Malíř František Jurek se otočil zády k budoucnosti a upřel svůj pohled do zašlých dob přelomu století. Ta doba má pro mnohé velké kouzlo. Domy ani lidé na obrazech nevrhají stín, i když počasí je letně slunečné. Světelný zdroj umístil uvnitř objektů jako zapálenou svíčku v lampiónu. Domy, které s chutí obléká do barevných fasád, jsou frajersky rozkročené a některé téměř tančí. Čas se zastavil a malíř se rozhodl s ním nehýbat.

 

 

 

Pavel Tasovský

V malebné Náměšti nad Oslavou žije a tvoří umělecký kovář Pavel Tasovský. Absolvent pražské Mistrovské školy uměleckých řemesel. V roce 1989 se usazuje a zakládá vlastní kovářskou dílnu. Zde se začíná rozvíjet jeho vlastní volná tvorba. Pod údery kovářova perlíku vznikají architektonické doplňky interiérů a exteriérů soukromých a veřejných budov a památkových objektů. Mříže, brány nebo schodiště v jejich historické nebo moderní podobě.