Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 5. 2008

I letošní jaro je v Dianě slovenské. A proč ne. Po zdařilé výstavě Sereďského fotoklubu Váh, kterou Město Tišnov a Galerie Diana uspořádaly letos v měsíci březnu, se ozývá nová, svěží slovenská výstavní znělka.
Jistě si vzpomínáte, že v minulém roce, při jarní mezinárodní mineralogické výstavě v Tišnově, zde v Dianě, k návštěvníkům promlouvaly o kamenné kráse nejen originály mineralogické, ale i originály umělecké. A protože se obrazům Juraje Prochácky  v Dianě líbilo, stal se iniciátorem letošní jarní výstavy v Dianě. Nyní, ale, úplně jiné.
Vystavuje UMELECKÁ BESEDA SLOVENSKÁ. Pro Dianu je to vzácná galerijní „návštěva“. Kdo je to tato BESEDA? Pár slov z jejího životopisu:
Byla založena v roce 1921 a dnes patří k nejstarším uměleckým spolkům na Slovensku. Její vznik pramenil z kulturních potřeb slovenského národa a i nyní je přímou pokračovatelkou a tou silou, která udržuje původní spolkové tradice. V současnosti sdružuje více než dvěstě předních slovenských malířů, sochařů, grafiků, fotografů a dizajnérů. Je to široce rozvětvená, několikagenerační skupina s rozličnou uměleckou orientací.
V posledních deseti letech Beseda uspořádala více než stopadesát  autorských i kolektivních výstav na Slovensku i v zahraničí – v Paříži, Praze, Varšavě, Krakově, Bruselu, Jeruzalémě, na Kypru, v Itálii.
V Tišnově teď má svou letošní zahraniční premiéru. O přízeň Dianiných milovníků se postaralo deset předních slovenských výtvarníků. Jejich jména si Diana  nechávala jako své tajemství. Ale jen do dne vernisáže- pak se jejich díla i jména objevila v plné kráse. Autoři  jsou ženy i muži a na svých plátnech odkrývaji něžnou a citlivou ženskou duši, poetickou tvář slovenské krajiny plnou hor, vršků, stylových stavení i obyčejných lidí, kteří tam mají svůj domov. Můžete se těšit na hru barevné hmoty, rázných gest, preciznosti, poetičnosti  a pohádkových obsahů vystavených děl. Je to zdařilé malířské sympozium.