Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 5. 2008

Fotografovi jako je  Vojtěch Dupal  není zatěžko vstávat v půl čtvrté ráno, aby zachytil první světlo v laskavých polních remízcích, rozkvetlých loukách, v jezírku, ve kterém smáčí oči modrá obloha. V Austrálii je hledá v eukalyptových hájích, v horách a obrovském prostoru jižní polokoule.

Fotografovat je mu životním posláním a propadl mu už v mládí, kdy začínal v pražském fotoklubu. Narodil se v Praze v r. 1937 a žil v Úvalech u Prahy. Vlastní fotoklub, který vedl, založil v Holešovicích. Poprvé představil svou tvorbu v roce 1963 v břevnovském klášteře sv. Markéty. Přesto, že v touze za poznáním procestoval kus světa, zastavil se nakonec v Austrálii, která je už po čtyřicet let jeho domovem. Z Melbourne, kde žije se vydává dalšími objevitelskými cestami za krásou australské přírody. Jeho umělecké zpracování krajiny v nekonečném množství variant je podmanivé.

V Austrálii je členem Australské fotografické asociace a významným organizátorem Melbourne Camera Klubu. V oboru fotografie dosáhl nejvyšších ocenění:  Zlatá medaile Melbourne, zlato v Geelongu a zlato nejlepšímu vystavovateli v roce 1990 v Rize. Jeho fotografie má australská Národní galerie, jsou v New Yorku, Litvě, dokonce i v Japonsku. Vystavoval také v Brně i dalších moravských městech, např. v Jamborově galerii v Tišnově, v Drásově, spjatém s jeho studentskými prázdninami. V Senticích věnoval malou ukázku svých prací oslavám 80. výročí vzniku Československa. V roce 2000 to byla Praha.