Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 4. 2008

Sereď - město na Váhu

Řeka formovala tvář města, které vzniklo jako obec u královského hradu Šintava. Hrad od nepaměti strážil brod na cestě, která dostala jméno Česká. Česká cesta od středověku spojovala Prahu a Budín, dvě hlavní města království patřících k jedné říši.

Název města Sereď pochází ze staroslovanského slova "serd" označující střed uzemí (existoval tu název serd - střed) anebo střed týdne - středu.

 Úrodná půda v okolí Seredě dokázala uživit množství obyvatelů, kteří se tu tradičně věnovali zemědělství. Sereď se stává i důležitým tržním městem. Pravidelně se tu každou středu konaly trhy a ve svátky čtyři i více jarmarků do roka. Sereďské jarmarky byly známé jako místo, kde se obchoduje s dobytkem a obilím. V roce 2000 byl na sereďské hody obnovený tradiční Sereďský jarmark a Pivní festival. Konají se okolo svátku sv.Jana Křtitele (24.6.), kterému je zasvěcený sereďský kostel.

 Od 19.století se Sereď stává sídlem potravinářského průmyslu. Vzniká tu cukrovar (1845), továrna na výrobu kávy (1921), výroba šumivého vína tradiční značky Hubert (1952) a pekárny (1953). Tyto podniky pracují dodnes. V roce 1962 se Sereď stala místem nešťastného experimentu, tzv. socialistické industrializace. Na zemědělské půdě první bonity vzniká obrovský závod na výrobu niklu, založený na dovozu rudy z Albánska. Po třiceti letech niklová huť zaniká a na naší krajině zanechává nepříjemnou ekologickou zátěž - staré haly a tuny odpadu.

 Oproti tomu je okolí Seredě místem čarovných zákoutí, voda v řece je plná ryb a nedaleká přehrada Králová poskytuje mnoho příležitostí na kempování a vodní sporty.

V roce 2005 vzniklo ve steré tzv. Fándlyho faře Městské muzeum. Muzeum se zabývá historií Seredě, hlavně starodávného vodního hradu Šintava, který stál na místě dnešního opuštěného sereďského kostela. Usiluje tak o záchranu památky, která má pro město mimořádný význam, protože vodní hrad je zobrazený na erbu města Sereď.

 

Fotoklub Váh vznikl 1.6.2005. U vzniku fotoklubu byli tři členové: Marcel Kováč, Martin Behýl, Roman Hanák.

Fotoklub se časem rozrostl o další členy. Fotoklub Váh sdružuje lidi, kteří fotografii vytvářejí a navzájem spolupracují. Cílem fotoklubu je vytvářet podmínky pro činnost členů a podporovat zájem o tvorbu fotografií. Šíří odborné informace, výstavní foto-video a jinou aktivitu členů, poskytuje organizační, poradenské a jiné služby ostatním zájemcům. Zabezpečuje prostorové a materiální podmínky pro svoji činnost a klubovou práci. Fotoklub Váh má za sebou dvě úspešné výstavy, které se konaly v roce 2006 v kine Nova a v roce 2007 v zahradní části městského muzea,kde byli fotografie vystavené.

 

Členové fotoklubu:

Marcel Kováč, Roman Hanák, Ing. Anton Pančík, Marek Velický, Jozef Čambál, Miloš Maškovič, Andrej Salay, Peter Sabo, Roman Vereš.