Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 3. 2010

Vážení návštěvníci,

TRADICEPESTROSTKVALITA  je výstava věnována jedné z nejstarších firem v Tišnově.
Když František Mouka zakládal v roce 1842 malou manufakturu, jistě netušil, jak bouřlivý vývoj firmu čeká. Aniž změnila své působiště, zažila pět státních útvarů a v nich dvě světové války. Výroba se měnila od ručního zpracování k parou poháněným strojům a elektromotorům a mechanické řízení tkacích stavů k řízení elektronickému. Ve firmě byly vyráběny provazy, síťované výrobky a popruhy. Zpracovávány byly převážně přírodní materiály (konopí, juta, len, bavlna) a později materiály umělé (polyamid, polypropylen, polyester a další).
Když jsem se narodil, tak firma již slavila sto roků od svého založení. Památný talíř z tupeské keramiky připomíná – „100 let věrni řemeslu“.
Největší rozvoj zaznamenala firma pod vedením Antonína Mouky, který byl již třetí generací. Převzal firmu po smrti svého otce v roce 1902 a úspěšně ji rozvíjel až do roku 1940. Dalším pokračovatelem rodinné tradice byl syn Jiří Mouka, který ji řídil až do znárodnění v roce 1948.
Firma byla ve své historii postižena celou řadou katastrof. Přežila první a druhou světovou válku, požár a bombardování v roce 1945. Největší katastrofou však bylo znárodnění v roce 1948. Za komunistického režimu se název firmy postupně měnil:
– n.p. JUTA
– n.p. KONOPA
– Továrny stuh a prýmků Krnov, závod Tišnov
– Závody Stanislava Kostky Neumanna Krnov, závod Tišnov

V roce 1992 převzal firmu MVDr. Jiří Mouka, který je již pátou generací. Pod jeho vedením byla firma modernizována, přestavěna a dobrou spoluprací všech odborníků a pracovníků výroby dosáhla vysoké kvality popruhů. Je tomu již deset let co je držitelem mezinárodního certifikátu ISO 9001. Za 18 let si vydobyla na trhu vysoké postavení, je mezinárodně uznávanou firmou pro výrobu popruhů pro outdoorové sporty, armádu a v popruzích pro horolezectví zaujímá již čtvrtinu světového trhu. Tyto výsledky dosáhla bez zahraničního kapitálu jen s českými lidmi a je schopna konkurovat svými výrobky na zahraničních trzích. Ročně vyrábí více než 1000 druhů popruhů.

                                                                                MVDr. Jiří Mouka 
                                                                                ředitel společnosti