Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. 3. 2011

 

Zahájení mysliveckého roku

2011 - 2012

 

 

 

 

Václav Nasvětil
malíř zvěře a myslivosti

Václav Nasvětil, nar. 19.7.1948, žák Oskara Brázdy a Františka Muziky profesora VŠUP v Praze, je malířem imaginárního realismu, jehož básnické dispozice nás přenášejí do světa představ odhalující stav lidského nitra. Realistický portrét nebo figura jako základní organismus díla, tlumočí osobní poselství a prožitky v malbu širšího výtvarného a výchovného působení. Jeho obrazy mají příznivý ohlas v galeriích západní Evropy a Kanady v návaznosti na jeho působení v jižním Holandsku (Karkrade - Heerlen) během devadesátých let.
Paralelně se zabývá malbou volné krajiny, loveckých zátiší a výjevy ze života zvěře, dále zájmovou a ilustrační tvorbou pro myslivce. Malby v okruhu tohoto zájmu zůstávají vystavěny ve smyslu realistického pojetí při zachování rytmizace úhrnných linií a brilantních ploch, náměty jsou plné děje v proměnách ročních časů a změn denního osvětlení. Sám dlouholetý myslivec, má k těmto tématům a jejich tradiční pojetí ve výtvarném umění blízko.
V poslední době malba obrazů pro širokou mysliveckou veřejnost zabírá většinu tvorby Václava Nasvětila, jehož jméno je myslivecké veřejnosti známé z autorství pasovacích listů, ilustrací loveckých a přírodních motivů, dále z mnoha výstav pořádaných doma i v zahraničí.
Realistické a přitom v osobním výrazu ztvárněné myslivecké obrazy Václava Nasvětila zdobí lovecké sály bavorské šlechty, stejně jako světnice holandských sedláků, hájenky i lovecké kouty našich lesníků a myslivců.