Jdi na obsah Jdi na menu
 


MILADA KOLLÁROVÁ - Křest knihy, tapisérie, oděvy a obrazy

6. 9. 2013

Milada Kollárová je narozena 29. září 1947 v Ostravě, vyrůstala a dětství prožila v Novém Bohumíně. Tam navštěvovala základní devítiletou školu, kterou ukončila  v roce 1962. Během posledních tří školních let se vzdělávala ve výtvarné činnosti na Lidové škole umění v Ostravě. V letech 1982 - 1986 studovala na střední Uměleckoprůmyslové škole v Brně obor drobný umělecký průmysl.

Po maturitě je zaměstnána v předváděcí a prodejní síni Uměleckých řemesel v Brně a od roku 1972 pracovala jako návrhářka textilních hraček v Moravské ústředně. V říjnu 1976 odjíždí s celou rodinou na více než dvouletý pobyt do Havany na Kubě, kde manžel pracuje jako expert na univerzitní klinice. Po návratu se věnuje intenzivně výtvarné činnosti, především tkané tapisérii. V letech 1992 - 1995 žije v Mnichově, kde manžel pracuje na klinice pro nemoci ušní, krční a nosní. V posledních šestnácti letech tráví teplejší část roku na chalupě v Železném u Tišnova.

Zhruba před dvaceti lety začala sbírat historické hračky, zpočátku zvolna, postupně s větší náruživostí a tato vášeň ji doposud neopustila. Ze své časem značně obsáhlé sbírky uspořádala několik výstav (Předklášteří u Tišnova, Lysice, Šlapanice u Brna, Kamenice nad Lipou, Špilberk). Část její sbírky je od roku 2010 trvale prezentována v Muzeu hraček na Měnínské bráně v Brně.

Milada Kollárová je především malířka a grafička, která své výtvarné krédo realizuje a dnes již výlučně textilními technikami. Jimi tlumočí tvarově ušlechtilé a barevně kultivované představy, či spíše obrazové, tématicky i výtvarně abstrahované minikompozice, v nichž základní grafická osnova je rozvíjena do polyfonie diskrétní, v polotónech bohatě artikulované barevnosti. Autorka nezůstává jen u drobných kompozic, proto také svůj talent rozvádí do velkých rozměrů závěsných gobelínů. Její naturel tíhne spíše ke klidné soustavné tvorbě, prosycené blízkým vztahem k prostým dějům lidského i přírodního života. Svými výstavami, na nichž přehlíží a dává přehlížet svou aktuální tvorbu, však stále naléhavěji připomíná, že moravskému užitnému umění vyrůstá pozoruhodná výtvarnice, přinášející nadějné přísliby současné umělecké tvorbě.

 

                                                               K dílu Milady Kollárové - Karel Holešovský